Мосбах (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мосбах (Тирингија)
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Мосбах (Тирингија)
Мосбах (Тирингија) во рамките на Германија
Мосбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Гизела Крезел
Основни податоци
Површина 9,73 км2
Надм. височина 450 м
Население 403 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07907
Повик. бр. 036648
Портал www.mossbach.de
Местоположба на Мосбах (Тирингија) во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°40′57″N 11°49′10″E / 50.68250° СГШ; 11.81944° ИГД / 50.68250; 11.81944Координати: 50°40′57″N 11°49′10″E / 50.68250° СГШ; 11.81944° ИГД / 50.68250; 11.81944

Мосбах (германски: Moßbach) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Мосбах со местото Рајнсдорф се наоѓа на Тириншките Шкрилни Планини.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се: Дитерсдорф, Плотен, Нојштат на Орла и Тегау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]