Бад Лобенштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бад Лобенштајн
Altstadt Bad Lobenstein.JPG
Грб на Бад Лобенштајн
Бад Лобенштајн is located in Германија
Бад Лобенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градски единици 6
Градоначалник Петер Опел (СДП)
Основни податоци
Површина 48,94 км2
Надм. височина 560 м
Население 5.843 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 119 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07351–07356
Повик. бр. 036651
Портал www.moorbad-lobenstein.de
Местоположба на градот Бад Лобенштајн во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°27′0″N 11°39′0″E / 50.45000° СГШ; 11.65000° ИГД / 50.45000; 11.65000Координати: 50°27′0″N 11°39′0″E / 50.45000° СГШ; 11.65000° ИГД / 50.45000; 11.65000

Бад Лобенштајн (германски: Bad Lobenstein) — град во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија. Градот сместен околу карпа, на кој се наоѓаат урнатините на стариот замок, е исклучително сликовит. Во него се наоѓа просторна парохиска црква, замок (до 1824 резиденција на принцовите од Ројс-Лобенштајн-Еберсдорф) и центар за хидротерапија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Енциклопедија Британика (изд. XI.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)