Прејди на содржината

Гробенгеројт

Координати: 50°40′8″N 11°40′8″E / 50.66889° СГШ; 11.66889° ИГД / 50.66889; 11.66889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробенгеројт
Низ Гробенгеројт
Низ Гробенгеројт
Низ Гробенгеројт
Гробенгеројт во рамките на Германија
Гробенгеројт
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Градоначалник Еберхард Пилц
Основни податоци
Површина 5,64 км2
Надм. височина 470 м
Население 196 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 036484
Портал www.vg-oppurg.de
Местоположба на Гробенгеројт во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°40′8″N 11°40′8″E / 50.66889° СГШ; 11.66889° ИГД / 50.66889; 11.66889

Гробенгеројт (германски: Grobengereuth) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Гробенгеројт и Даумич се наоѓаат во југоисточниот дел на Тириншките Шкрилни Планини.

Општински единииц

[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓа и местото Даумич.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]