Оберопург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оберопург
Поглед на Оберопург
Поглед на Оберопург
Поглед на Оберопург
Оберопург во рамките на Германија
Оберопург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Градоначалник Вернер Беме
Основни податоци
Површина 5,07 км2
Надм. височина 340 м
Население 157 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07381
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-oppurg.de
Местоположба на Оберопург во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°41′0″N 11°41′0″E / 50.68333° СГШ; 11.68333° ИГД / 50.68333; 11.68333Координати: 50°41′0″N 11°41′0″E / 50.68333° СГШ; 11.68333° ИГД / 50.68333; 11.68333

Оберопург (германски: Oberoppurg) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа 2 километри јужно од долината на Орла помеѓу градовите Песнек и Нојштат на Орла.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]