Паска (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паска
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Паска
Паска (Германија) is located in Германија
Паска (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Градоначалник Тино Римшнајдер (независен)
Основни податоци
Површина 6,6 км2
Надм. височина 440 м
Население 99 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07381
Повик. бр. 036483
Местоположба на Паска во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°37′15″N 11°37′44″E / 50.62083° СГШ; 11.62889° ИГД / 50.62083; 11.62889Координати: 50°37′15″N 11°37′44″E / 50.62083° СГШ; 11.62889° ИГД / 50.62083; 11.62889

Паска (германски: Paska) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во непосредна близина на вештачкото езеро Хоенварте.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]