Прејди на содржината

Ремптендорф

Координати: 50°32′0″N 11°39′0″E / 50.53333° СГШ; 11.65000° ИГД / 50.53333; 11.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ремптендорф
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Ремптендорф
Ремптендорф во рамките на Германија
Ремптендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Месни единици 14
Градоначалник Томас Франке (ДХС)
Основни податоци
Површина 97,81 км2
Надм. височина 490 м
Население 3.366 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07368
Повик. бр. 036640
Портал www.remptendorf.de
Местоположба на Ремптендорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°32′0″N 11°39′0″E / 50.53333° СГШ; 11.65000° ИГД / 50.53333; 11.65000

Ремптендорф (германски: Remptendorf) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Кон општината покрај Ремптендорф (14 август 1325) (со Каролиненфилд (1790)) припаѓаат и следниве места:

 • Алтенгезес (18 ноември 1368)
 • Бурглемниц (17 декември 1413)
 • Елијасбрун (1071)
 • Гама (8 јуни 1402) (со Цшахенмиле)
 • Глајма (30 април 1417)
 • Либенгрин (1377)
 • Либшиц (19 јуни 1258)
 • Ликенмиле (1624) (со Редерн (1494))
 • Раушенгезес (16 април 1120)
 • Руперсдорф (17 декември 1413)
 • Тирбах (28 јануари 1264)
 • Тимендорф (6 мај 1296)
 • Вајсбах (31 јули 1347)

Во заградите се дадени датумите на првото споменување на местата.[2]

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Соседни општини се градот Цигенрик, Есбах, градот Шлајц, градот Залбург-Еберсдорф, градот Бад Лобенштајн, градот Вурцбах, Лојтенберг (округ Залфелд-Рудолштат), Дрогниц (округ Залфелд-Рудолштат) и Алтенбојтен (округ Залфелд-Рудолштат).

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. Wolfgang Kahl: Ersterwähnung Thüringer Städte und Dörfer. Ein Handbuch. 5., verbesserte und wesentlich erweiterte Auflage. Rockstuhl, Bad Langensalza 2010, ISBN 978-3-86777-202-0, S. 231, 138, 16, 45, 68, 82, 90, 165, 166, 171, 235, 228, 242, 284, 285, 307.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]