Дебриц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дебриц
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Дебриц
Дебриц is located in Германија
Дебриц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Градоначалник Хартмут Ортлеп
Основни податоци
Површина 3,11 км2
Надм. височина 260 м
Население 175 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07381
Повик. бр. 03647
Местоположба на Дебриц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°42′0″N 11°39′0″E / 50.70000° СГШ; 11.65000° ИГД / 50.70000; 11.65000Координати: 50°42′0″N 11°39′0″E / 50.70000° СГШ; 11.65000° ИГД / 50.70000; 11.65000

Дебриц (германски: Döbritz) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во долината на Гамзен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]