Плотен

Координати: 50°38′0″N 11°46′0″E / 50.63333° СГШ; 11.76667° ИГД / 50.63333; 11.76667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Плотен
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Плотен во рамките на Германија
Плотен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Аким Лајтигер
Основни податоци
Површина 8,24 км2
Надм. височина 470 м
Население 252 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07907
Повик. бр. 03663 und 036648
Местоположба на Плотен во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°38′0″N 11°46′0″E / 50.63333° СГШ; 11.76667° ИГД / 50.63333; 11.76667

Плотен (германски: Plothen) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е главното место на областа Плотенер Тајхе. Се наоѓа западно од автопатот А9 и источно од езерската област во шумската област во југоисточниот дел на Тириншките Шкрилни Планини.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Плотен припаѓа местото Нојдек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]