Вилхелмсдорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилхелмсдорф
Црквата во Вилхелмсдорф
Црквата во Вилхелмсдорф
Црквата во Вилхелмсдорф
Грб на Вилхелмсдорф
Вилхелмсдорф (Тирингија) во рамките на Германија
Вилхелмсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Градоначалник Анке Числик
Основни податоци
Површина 9,33 км2
Надм. височина 427 м
Население 217 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-ranis-ziegenrueck.de
Местоположба на Вилхелмсдорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°37′48″N 11°33′2″E / 50.63000° СГШ; 11.55056° ИГД / 50.63000; 11.55056Координати: 50°37′48″N 11°33′2″E / 50.63000° СГШ; 11.55056° ИГД / 50.63000; 11.55056

Вилхелмсдорф (германски: Wilhelmsdorf) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вилхелмсдорф се наоѓа северно од вештачкото езеро Хоенварте на Зале. Северно од местото се наоѓаат градовите Песнек и Ранис.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Вилхелмсдорф и Калте Шенке.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]