Прејди на содржината

Етерсдорф

Координати: 50°36′0″N 11°49′0″E / 50.60000° СГШ; 11.81667° ИГД / 50.60000; 11.81667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Етерсдорф
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Етерсдорф во рамките на Германија
Етерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Хенри Карл (СДП)
Основни податоци
Површина 10,34 км2
Надм. височина 470 м
Население 849 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07907
Повик. бр. 03663
Портал www.oettersdorf.de
Местоположба на Етерсдорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°36′0″N 11°49′0″E / 50.60000° СГШ; 11.81667° ИГД / 50.60000; 11.81667

Етерсдорф (германски: Oettersdorf) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Зенплате.

Географија

[уреди | уреди извор]

Етерсдорф се граничи на северозапад со градот Шлајц. Општината се наоѓа на плато во југоисточниот дел на Тириншките Шкрилни Планини.

Соседни места

[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Лема, градот Шлајц, Герквиц и Пермиц.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]