Пермиц

Координати: 50°36′49″N 11°48′25″E / 50.61361° СГШ; 11.80694° ИГД / 50.61361; 11.80694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пермиц
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Пермиц во рамките на Германија
Пермиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Ролф-Улрих Топел
Основни податоци
Површина 6,36 км2
Надм. височина 452 м
Население 167 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07907
Повик. бр. 03663
Портал www.vg-seenplatte.de
Местоположба на Пермиц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°36′49″N 11°48′25″E / 50.61361° СГШ; 11.80694° ИГД / 50.61361; 11.80694

Пермиц (германски: Pörmitz) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа 3 километри северно од окружниот град Шлајц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]