Темелсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Темелсдорф
Грб на Темелсдорф
Темелсдорф is located in Германија
Темелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Триптис
Градоначалник Рајнер Фаулветер
Основни податоци
Површина 6,31 км2
Надм. височина 400 м
Население 124 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07819
Повик. бр. 036482
Портал www.triptis.de
Местоположба на Темелсдорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°43′0″N 11°52′0″E / 50.71667° СГШ; 11.86667° ИГД / 50.71667; 11.86667Координати: 50°43′0″N 11°52′0″E / 50.71667° СГШ; 11.86667° ИГД / 50.71667; 11.86667

Темелсдорф (германски: Tömmelsdorf) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)