Лемниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лемниц
Сретселото
Сретселото
Сретселото
Грб на Лемниц
Лемниц во рамките на Германија
Лемниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Триптис
Градоначалник Мартин Лемер
Основни податоци
Површина 8,03 км2
Надм. височина 400 м
Население 377 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07819
Повик. бр. 036482
Портал www.triptis.de
Местоположба на Лемниц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°42′57″N 11°50′44″E / 50.71583° СГШ; 11.84556° ИГД / 50.71583; 11.84556Координати: 50°42′57″N 11°50′44″E / 50.71583° СГШ; 11.84556° ИГД / 50.71583; 11.84556

Лемниц (германски: Lemnitz) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината е сместена на работ на Тириншката Шума.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Лемниц се состои од следниве места:

  • Лемниц (1378)
  • Лојбсдорф (1378)

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]