Штанау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штанау
Штанау is located in Германија
Штанау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градоначалник Гудрун Крафт
Основни податоци
Површина 4,25 км2
Надм. височина 300 м
Население 117 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07806
Повик. бр. 036481
Местоположба на Штанау во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°47′3″N 11°44′5″E / 50.78417° N; 11.73472° E / 50.78417; 11.73472Координати: 50°47′3″N 11°44′5″E / 50.78417° N; 11.73472° E / 50.78417; 11.73472

Штанау (германски: Stanau) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)