Вернбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вернбург
Улица во селото
Улица во селото
Грб на Вернбург
Вернбург is located in Германија
Вернбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Градоначалник Дитер Фрелих (СлДП)
Основни податоци
Површина 6,84 км2
Надм. височина 340 м
Население 608 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07381
Повик. бр. 03647
Портал www.wernburg.de
Местоположба на Вернбург во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°40′36″N 11°36′8″E / 50.67667° СГШ; 11.60222° ИГД / 50.67667; 11.60222Координати: 50°40′36″N 11°36′8″E / 50.67667° СГШ; 11.60222° ИГД / 50.67667; 11.60222

Вернбург (германски: Wernburg) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Geografie[уреди | уреди извор]

Вернбург се наоѓа јужно од градот Песнек и источно од Ранис.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Вернбург се состои од местата Вернбург и Зебах.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Боделвиц, Појшен, Мокса, Шморда, како и градовите Ранис и Песнек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]