Нимриц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нимриц
Замокот во Нимриц
Замокот во Нимриц
Грб на Нимриц
Нимриц is located in Германија
Нимриц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Градоначалник Ларс Мајнхолд
Основни податоци
Површина 2,13 км2
Надм. височина 255 м
Население 323 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 152 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07381
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-oppurg.de
Местоположба на Нимриц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°42′0″N 11°39′7″E / 50.70000° СГШ; 11.65194° ИГД / 50.70000; 11.65194Координати: 50°42′0″N 11°39′7″E / 50.70000° СГШ; 11.65194° ИГД / 50.70000; 11.65194

Нимриц (германски: Nimritz) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Нимриц се наоѓа југозападно од Опург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]