Бургк

Координати: 50°33′20″N 11°43′5″E / 50.55556° СГШ; 11.71806° ИГД / 50.55556; 11.71806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бургк
Замок во Бургк
Замок во Бургк
Замок во Бургк
Бургк во рамките на Германија
Бургк
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градоначалник Јирген Хаук (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,65 км2
Надм. височина 420 м
Население 102  (31 декември 2006)
 - Густина 7 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07907
Повик. бр. 03663
Местоположба на Бургк во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°33′20″N 11°43′5″E / 50.55556° СГШ; 11.71806° ИГД / 50.55556; 11.71806

Бургк (германски: Burgk) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]