Мителпелниц

Координати: 50°45′0″N 11°55′0″E / 50.75000° СГШ; 11.91667° ИГД / 50.75000; 11.91667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мителпелниц
Главната улица во Мителпелниц
Главната улица во Мителпелниц
Главната улица во Мителпелниц
Грб на Мителпелниц
Мителпелниц во рамките на Германија
Мителпелниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Триптис
Месни единици 2
Градоначалник Томас Франц
Основни податоци
Површина 5,01 км2
Надм. височина 335 м
Население 286 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07819
Повик. бр. 036482
Портал www.triptis.de
Местоположба на Мителпелниц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°45′0″N 11°55′0″E / 50.75000° СГШ; 11.91667° ИГД / 50.75000; 11.91667

Мителпелниц (германски: Mittelpöllnitz) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на северниот раб од Тириншките Шкрилни Планини.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Герода и градот Триптис во округот Зале-Орла, како и Харт-Пелниц и Аума-Вајдатал.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Мителпелниц се состои од следниве места:

  • Порстендорф
  • Мителпелниц

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]