Фолкмансдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фолкмансдорф
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Фолкмансдорф во рамките на Германија
Фолкмансдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Матијас Фогт
Основни податоци
Површина 9,52 км2
Надм. височина 440 м
Население 244 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07924
Повик. бр. 03663
Портал www.vg-seenplatte.de
Местоположба на Фолкмансдорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°36′42″N 11°44′1″E / 50.61167° СГШ; 11.73361° ИГД / 50.61167; 11.73361Координати: 50°36′42″N 11°44′1″E / 50.61167° СГШ; 11.73361° ИГД / 50.61167; 11.73361

Фолкмансдорф (германски: Volkmannsdorf) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу Милберг и Шварцем Берг.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Соседни места се Криспендорф, Еркмансдорф, Шендорф, Тауза, Кнау и Плотен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Фокмансдорф припаѓа местото Финкенмиле.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]