Шморда

Координати: 50°38′41″N 11°35′10″E / 50.64472° СГШ; 11.58611° ИГД / 50.64472; 11.58611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шморда
Сретселото
Сретселото
Сретселото
Грб на Шморда
Шморда во рамките на Германија
Шморда
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Градоначалник Андреа Филип-Дитрих
Основни податоци
Површина 4,84 км2
Надм. височина 510 м
Население 87 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-ranis-ziegenrueck.de
Местоположба на Шморда во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°38′41″N 11°35′10″E / 50.64472° СГШ; 11.58611° ИГД / 50.64472; 11.58611

Шморда (германски: Schmorda) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Geographie[уреди | уреди извор]

Шморда се наоѓа североисточно од вештачкото езеро Хоенварте. Северно од местото се наоѓа градот Ранис.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]