Лојтенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лојтенберг

Leutenberg

Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Лојтенберг
Лојтенберг во рамките на Германија
Лојтенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градски единици 12
Градоначалник Роберт Гехеб (FW/SPD)
Основни податоци
Површина 57,52 км2
Надм. височина 300 м
Население 2.057 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07338
Повик. бр. 036734
Портал www.leutenberg.de
Местоположба на градот Лојтенберг во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°32′59″N 11°26′59″E / 50.54972° СГШ; 11.44972° ИГД / 50.54972; 11.44972Координати: 50°32′59″N 11°26′59″E / 50.54972° СГШ; 11.44972° ИГД / 50.54972; 11.44972

Лојтенберг (германски: Leutenberg) — мал град во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа во Тириншката Шума, 18 километри југоисточно од окружниот град Залфелд. Градот го има прекарот „град на седумте долини“.

Geographie[уреди | уреди извор]

Лојтенберг се наоѓа на Зормиц, притока на Локвиц, во средишниот дел на Природниот парк Тириншки Шкрилни Планини-Горна Зале.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот е поделен на вкупно девет единици:

 • Дорфилм
 • Хершдорф
 • Хирцбах
 • Клајнгешвенда
 • Лојтенберг
 • Ландзендорф
 • Муншвиц
 • Швајнбах
 • Штајнсдорф

Покрај тоа, на градското подрачје постојат и следниве места, кои немаат сопствен статус на градска единица:

 • Гринау
 • Лема
 • Св. Јакоб
 • Унтерхите, Оберхите и Розентал

Седумте долини[уреди | уреди извор]

 • Хитенгрунд (Кисбахтал)
 • Зормицтал
 • Лемництал
 • Илмтал
 • Хершдорфер Тал
 • Калкгрубентал
 • Хинктал

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Советот на градот Лојтенберг се состои од 14 членови, а на изборите на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:

Партија / Листа Места +/−
CDU 4 − 1
FDP 3 ± 0
LINKE/Лојтенберг социал 1 ± 0
Слободни гласачи Лојтенберг 5 + 1
Слободни гласачи Штајнсдорф 1 ± 0

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник на Лојтенберг е Роберт Гехеб.[2]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лојтенберг е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. https://www.leutenberg.de/politik/person/41782/b%C3%BCrgermeister-robert-geheeb

Надворешни врски[уреди | уреди извор]