Лаусниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лаусниц
Грб на Лаусниц
Лаусниц is located in Германија
Лаусниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Кенигсбрик
Месни единици 3
Градоначалник Јоаким Дриснак
Основни податоци
Површина 63,74 км2
Надм. височина 196 м
Население 1.852 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01936
Повик. бр. 035795
Портал www.laussnitz.de
Местоположба на Лаусниц во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°14′50″N 13°52′45″E / 51.24722° СГШ; 13.87917° ИГД / 51.24722; 13.87917Координати: 51°14′50″N 13°52′45″E / 51.24722° СГШ; 13.87917° ИГД / 51.24722; 13.87917

Лаусниц (германски: Laußnitz, горнолужички: Łužnica) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)