Лаусниц (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лаусниц (Саксонија)
Грб на Лаусниц (Саксонија)
Лаусниц (Саксонија) is located in Германија
Лаусниц (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Кенигсбрик
Месни единици 3
Градоначалник Јоаким Дриснак
Основни податоци
Површина 63,74 км2
Надм. височина 196 м
Население 1.837 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01936
Повик. бр. 035795
Портал www.laussnitz.de
Местоположба на Лаусниц (Саксонија) во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°14′50″N 13°52′45″E / 51.24722° СГШ; 13.87917° ИГД / 51.24722; 13.87917Координати: 51°14′50″N 13°52′45″E / 51.24722° СГШ; 13.87917° ИГД / 51.24722; 13.87917

Лаусниц (германски: Laußnitz, горнолужички: Łužnica) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)