Арнсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арнсдорф
Грб на Арнсдорф
Арнсдорф is located in Германија
Арнсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 4
Градоначалник Мартина Ангерман (СДП)
Основни податоци
Површина 35,80 км2
Надм. височина 290 м
Население 4.867 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 136 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01477
Повик. бр. 035200
Портал www.gemeinde-arnsdorf.de
Местоположба на Арнсдорф во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°6′N 13°58′E / 51.100° СГШ; 13.967° ИГД / 51.100; 13.967Координати: 51°6′N 13°58′E / 51.100° СГШ; 13.967° ИГД / 51.100; 13.967

Арнсдорф (германски: Arnsdorf) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)