Витихенау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Витихенау/Куло

Wittichenau/Kulow

Главниот плоштад во Витихенау
Главниот плоштад во Витихенау
Главниот плоштад во Витихенау
Грб на Витихенау/Куло
Витихенау/Куло во рамките на Германија
Витихенау/Куло
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Градски единици 12
Градоначалник Удо Попела (ДХС)
Основни податоци
Површина 62,24 км2
Надм. височина 127 м
Население 5.723 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02997
Повик. бр. 035725
Портал www.wittichenau.de/stadt
Местоположба на градот Витихенау/Куло во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°23′0″N 14°15′0″E / 51.38333° СГШ; 14.25000° ИГД / 51.38333; 14.25000Координати: 51°23′0″N 14°15′0″E / 51.38333° СГШ; 14.25000° ИГД / 51.38333; 14.25000

Витихенау (германски: Wittichenau, горнолужички: Kulow) — двојазичен град во округот Бауцен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Шварце Елстер, 6 километри јужно од Хојерсверда.

Овој мал град се наоѓа во срцето на двојазичниот регион Лужица, кој со векови бил дел од Кралството Бохемија. Витихенау има 6.300 жители, од кои Лужичките Срби сочинуваат околу 35-40% од населението.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]