Прејди на содржината

Лоза (Саксонија)

Координати: 51°23′2″N 14°24′12″E / 51.38389° СГШ; 14.40333° ИГД / 51.38389; 14.40333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоза/Лаз

Lohsa/Łaz

Грб на Лоза/Лаз
Лоза/Лаз во рамките на Германија
Лоза/Лаз
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Градоначалник Удо Вичас (ДХС)
Основни податоци
Површина 134,36 км2
Надм. височина 114 м
Население 5.187 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02999
Повик. бр. 035724/035726
Портал www.lohsaerseen.de
Местоположба на Лоза/Лаз во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°23′2″N 14°24′12″E / 51.38389° СГШ; 14.40333° ИГД / 51.38389; 14.40333

Лоза (германски: Lohsa, горнолужички: Łaz) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)