Ширгисвалде-Киршау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ширгисвалде-Киршау
Ширгисвалде-Киршау is located in Германија
Ширгисвалде-Киршау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 250 м
Население 6.185 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 258 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02681
Повик. бр. 03592, 035938
Местоположба на градот Ширгисвалде-Киршау во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°6′N 14°26′E / 51.100° СГШ; 14.433° ИГД / 51.100; 14.433Координати: 51°6′N 14°26′E / 51.100° СГШ; 14.433° ИГД / 51.100; 14.433

Ширгисвалде-Киршау (германски: Schirgiswalde-Kirschau, горнолужички: Šěrachow-Korzym) — град во округот Бауцен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Бил создаден на 1 јануари 2011 со спојување на поранешните општини Ширгисвалде, Киршау и Кростау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)