Штајна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штајна
Грб на Штајна
Штајна is located in Германија
Штајна
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Пулсниц
Месни единици 2
Градоначалник Луц Хенике (СлДП)
Основни податоци
Површина 12,49 км2
Надм. височина 337 м
Население 1.627 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01920
Повик. бр. 035955
Портал www.steina-sachsen.de
Местоположба на Штајна во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°12′0″N 14°3′0″E / 51.20000° СГШ; 14.05000° ИГД / 51.20000; 14.05000Координати: 51°12′0″N 14°3′0″E / 51.20000° СГШ; 14.05000° ИГД / 51.20000; 14.05000

Штајна (германски: Steina) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)