Ослинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ослинг/Вуслинк

Oßling/Wóslink

Грб на Ослинг/Вуслинк
Ослинг is located in Германија
Ослинг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 9
Градоначалник Ханс Хетман
Основни податоци
Површина 43,58 км2
Надм. височина 126 м
Население 2.231 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01920
Повик. бр. 035792
Портал www.ossling.de
Местоположба на Ослинг/Вуслинк во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°22′N 14°10′E / 51.367° N; 14.167° E / 51.367; 14.167Координати: 51°22′N 14°10′E / 51.367° N; 14.167° E / 51.367; 14.167

Ослинг (германски: Oßling, горнолужички: Wóslink) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2018 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)