Прејди на содржината

Ралбиц-Розентал

Координати: 51°17′30″N 14°14′30″E / 51.29167° СГШ; 14.24167° ИГД / 51.29167; 14.24167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ралбиц-Розентал/Ралбице-Ружант

Ralbitz-Rosenthal/Ralbicy-Róžant

Гробишта во Ралбиц
Гробишта во Ралбиц
Гробишта во Ралбиц
Грб на Ралбиц-Розентал/Ралбице-Ружант
Ралбиц-Розентал/Ралбице-Ружант во рамките на Германија
Ралбиц-Розентал/Ралбице-Ружант
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Ам Клостервасер
Месни единици 10
Градоначалник Хубертус Ричер (ДХС)
Основни податоци
Површина 31,69 км2
Надм. височина 143 м
Население 1.709 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01920
Повик. бр. 035796
Портал www.ralbitz-rosenthal.de
Местоположба на Ралбиц-Розентал/Ралбице-Ружант во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°17′30″N 14°14′30″E / 51.29167° СГШ; 14.24167° ИГД / 51.29167; 14.24167

Ралбиц-Розентал (германски: Ralbitz-Rosenthal, горнолужички: Ralbicy-Róžant) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија. Розентал е добро познат како место за поклонение, посветен на Пресвета Богородица.

Општината припаѓа на Горна Лужица и се наоѓа во централната областа населена од Лужички Срби. Се состои од следниве села:

 • Куневиц (Cunnewitz, Konjecy), 268 жит.
 • Гренце (Gränze, Hrajnca), 54 жит.
 • Ласке (Laske, Łask), 85 жит.
 • Науслиц (Naußlitz, Nowoslicy), 121 жит.
 • Ној-Шмерлиц (Neu-Schmerlitz, Nowa Smjerdźaca), 1 жит.
 • Ралбиц (Ralbitz, Ralbicy), 333 жит.
 • Розентал (Rosenthal, Róžant), 265 жит.
 • Шмерлиц (Schmerlitz, Smjerdźaca), 182 жит.
 • Шенау (Schönau, Šunow), 308 жит.
 • Церна (Zerna, Sernjany), 191 жит.
 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)