Шентајхен

Координати: 51°18′N 14°3′E / 51.300° СГШ; 14.050° ИГД / 51.300; 14.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шентајхен
Грб на Шентајхен
Шентајхен во рамките на Германија
Шентајхен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Каменц-Шентајхен
Месни единици 9
Градоначалник Мајк Вајзе
Основни податоци
Површина 44,96 км2
Надм. височина 222 м
Население 2.358  (31 декември 2006)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01920
Повик. бр. 03578
Портал www.schoenteichen.de
Местоположба на Шентајхен во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°18′N 14°3′E / 51.300° СГШ; 14.050° ИГД / 51.300; 14.050

Шентајхен (германски: Schönteichen) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]