Шпретал

Координати: 51°31′0″N 14°22′0″E / 51.51667° СГШ; 14.36667° ИГД / 51.51667; 14.36667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпретал

Spreetal/Sprjewiny Doł

Грб на Шпретал
Шпретал во рамките на Германија
Шпретал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 7
Градоначалник Манфред Хајне
Основни податоци
Површина 108,73 км2
Надм. височина 158 м
Население 1.832 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02979
Повик. бр. 035727
Портал www.spreetal.de
Местоположба на Шпретал во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°31′0″N 14°22′0″E / 51.51667° СГШ; 14.36667° ИГД / 51.51667; 14.36667

Шпретал (германски: Spreetal, горнолужички: Sprjewiny Doł) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)