Паншвиц-Кукау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паншвиц-Кукау/Панчице-Куко

Panschwitz-Kuckau/Pančicy-Kukow

Паншвиц-Кукау/Панчице-Куко is located in Германија
Паншвиц-Кукау/Панчице-Куко
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Ам Клостервасер
Месни единици 13
Градоначалник Франц Петаш (ДХС)
Основни податоци
Површина 23,37 км2
Надм. височина 190 м
Население 2.090 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01920
Повик. бр. 035796
Портал www.panschwitz-kuckau.de
Местоположба на Паншвиц-Кукау/Панчице-Куко во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°14′N 14°12′E / 51.233° СГШ; 14.200° ИГД / 51.233; 14.200Координати: 51°14′N 14°12′E / 51.233° СГШ; 14.200° ИГД / 51.233; 14.200

Паншвиц-Кукау (германски: Panschwitz-Kuckau, горнолужички: Pančicy-Kukow) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија. Во него се наоѓа манастирот Sankt Marienstern.

Местото се наоѓа на двата брека на потокот Клостервасер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)