Малшвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малшвиц

Malschwitz/Malešecy

Грб на Малшвиц
Малшвиц во рамките на Германија
Малшвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Малшвиц
Месни единици 14
Градоначалник Матијас Зајдел (ДХС)
Основни податоци
Површина 93,21 км2
Надм. височина 150 м
Население 4.637 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02694
Повик. бр. 035932
Портал www.malschwitz.de
Местоположба на Малшвиц во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°14′N 14°31′E / 51.233° СГШ; 14.517° ИГД / 51.233; 14.517Координати: 51°14′N 14°31′E / 51.233° СГШ; 14.517° ИГД / 51.233; 14.517

Малшвиц (германски: Malschwitz) или Малешеци (горнолужички: Malešecy) — општина на истокот од Саксонија, Германија. Припаѓа на округот Бауцен и се наоѓа 6 километри североисточно од истоимениот град.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во горнолужичките рамнини.

Црква во Малшвиц

Села[уреди | уреди извор]

Неколку села припаѓаат на оваа општина:

 • Малешеци (Malschwitz, Malešecy),
 • Плусникеци (Pließkowitz, Plusnikecy),
 • Брјезинка (Briesing, Brězynka),
 • Делња Хурка (Niedergurig, Delnja Hórka),
 • Доброшеци (Doberschütz, Dobrošecy),
 • Будишинк (Kleinbautzen, Budyšink),
 • Пшиуќици (Preititz, Přiwćicy),
 • Сканеци (Cannewitz, Skanecy),
 • Ракојди(Rackel, Rakojdy),
 • Барт (Бауцен) (Baruth bei Bautzen, Bart),
 • Брезеци (Brießnitz, Brězecy),
 • Дубравка (Dubrauke, Dubrawka),
 • Букоја (Buchwalde, Bukojna) и
 • Хлина (Gleina, Hlina).

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)