Гросхартау

Координати: 51°07′N 14°06′E / 51.117° СГШ; 14.100° ИГД / 51.117; 14.100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросхартау

Großharthau

Гросхартау во рамките на Германија
Гросхартау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Гросхартау
Месни единици 4
Градоначалник Јенс Краусе (СДП)
Основни податоци
Површина 37,27 км2
Надм. височина 270 м
Население 2.832 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01909
Повик. бр. 035954, 035200 Зелигштат
Портал www.grossharthau.de
Местоположба на Гросхартау во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°07′N 14°06′E / 51.117° СГШ; 14.100° ИГД / 51.117; 14.100

Гросхартау (германски: Großharthau) — општина на истокот од Саксонија, Германија. Припаѓа на округот Бауцен и се наоѓа југозападно од истоимениот град.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во северниот дел на Лужичките Планини, близу Бишофсверда.

Села[уреди | уреди извор]

Неколку села припаѓаат на општината:

  • Гросхартау
  • Билау
  • Шмидефелд
  • Зелигштат

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)