Буркау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буркау/Порхо

Burkau/Porchow

Грб на Буркау/Порхо
Буркау/Порхо во рамките на Германија
Буркау/Порхо
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 9
Градоначалник Ханс-Јирген Рихтер (СлДП)
Основни податоци
Површина 31,83 км2
Надм. височина 231 м
Население 2.632 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01906
Повик. бр. 035953
Портал www.gemeinde-burkau.de
Местоположба на Буркау/Порхо во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°11′N 14°11′E / 51.183° СГШ; 14.183° ИГД / 51.183; 14.183Координати: 51°11′N 14°11′E / 51.183° СГШ; 14.183° ИГД / 51.183; 14.183

Буркау (германски: Burkau, горнолужички: Porchow) — општина во источниот дел на Саксонија, во округот Бауцен во Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Буркау е во северниот дел на округот Бауцен во регионот богат со шуми, Горна Лужица. Оддалечен е околу 6 километри на север од градот Бишофсверда и 16 километри на запад од главниот град во округот - Бауцен. Германскиот автопат А4 помеѓу Дрезден и Герлиц е близу општината и има две директни врски со него. Во близина на ридовите на западна Лужица е и изворот на реката Шварце Елстер - еда од најважните реки во овој регион.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1164, селото Буркау било спомнато за првпат во документ - други извори тврдат дека тоа се случило двесте години подоцна во 1312 - па така сè уште не е утврдено која е вистинската старост. Административната општина, која постои и денес била создадена во 1994, кога три порано независни општини одлучиле да се обединет - тие биле „Буркау“ (Burkau, Porchow), „Ухист ам Таухер“ (Uhyst am Taucher, Horni Wujezd) и „Клајнхенхен (Kleinhänchen, Maly Wosyk) со нивните помали делови: „Аушковиц“ (Auschkowitz, Wuckecy), „Гросхенхен“ (Großhänchen, Wulki Wosyk), „Јидлиц“ (Jiedlitz, Jedlica), „Нојхоф“ (Neuhof, Nowy Dwór), „Паневиц“ (Pannewitz, Panecy) и „Ташендорф“ (Taschendorf, Ledzborecy).

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Знаменитости во општината се стариот дворец во Паневиц, камената воденица и „Jiedlitzer Buchholzmühle“ во Бока и црквата на автопат од 1801 во класичен стил.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]