Вајсенберг

Координати: 51°12′N 14°40′E / 51.200° СГШ; 14.667° ИГД / 51.200; 14.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајсенберг/Вуспорк

Weißenberg/Wóspork

Градското собрание во Вајсенберг
Градското собрание во Вајсенберг
Градското собрание во Вајсенберг
Грб на Вајсенберг/Вуспорк
Вајсенберг/Вуспорк во рамките на Германија
Вајсенберг/Вуспорк
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Градски единици 15
Градоначалник Михаел Штауде
Основни податоци
Површина 50,92 км2
Надм. височина 197 м
Население 3.067 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02627
Повик. бр. 035876
Портал www.stadt-weissenberg.de
Местоположба на градот Вајсенберг/Вуспорк во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°12′N 14°40′E / 51.200° СГШ; 14.667° ИГД / 51.200; 14.667

Вајсенберг (германски: Weißenberg, горнолужички: Wóspork) — град во округот Бауцен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 11 километри северно од Лебау и 16 километри источно од Бауцен.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

  • Павол Недо, германски Паул Недо (1908-1984), просветител и антрополог, претседавач на Домовина
  • Бено фон Хајниц, (1924-2010), борец на отпорот и адвокат, основач на комитетот Бауцен и споменикот Бауцен
  • Волфганг Бајер, градски историчар и поранешен директор на клиниката

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)