Нојкирх (Кенигсбрик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојкирх
Нојкирх (Кенигсбрик) is located in Германија
Нојкирх (Кенигсбрик)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Кенигсбрик
Месни единици 5
Градоначалник Штефен Грал (СДП)
Основни податоци
Површина 39,49 км2
Надм. височина 190 м
Население 1.619 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01936
Повик. бр. 035795
Местоположба на Нојкирх во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°17′14″N 13°58′47″E / 51.28722° СГШ; 13.97972° ИГД / 51.28722; 13.97972Координати: 51°17′14″N 13°58′47″E / 51.28722° СГШ; 13.97972° ИГД / 51.28722; 13.97972

Нојкирх (германски: Neukirch (Königsbrück)) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)