Вахау (Саксонија)

Координати: 51°9′36″N 13°54′14″E / 51.16000° СГШ; 13.90389° ИГД / 51.16000; 13.90389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вахау
Грб на Вахау
Вахау (Саксонија) во рамките на Германија
Вахау (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 5
Градоначалник Михаел Ајзолд (ДХС)
Основни податоци
Површина 38,07 км2
Надм. височина 223 м
Население 4.271 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01454
Повик. бр. 03528, 035205
Портал www.wachau.de
Местоположба на Вахау во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°9′36″N 13°54′14″E / 51.16000° СГШ; 13.90389° ИГД / 51.16000; 13.90389

Вахау (германски: Wachau) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)