Шмелн-Пуцкау

Координати: 51°7′N 14°14′E / 51.117° СГШ; 14.233° ИГД / 51.117; 14.233
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмелн-Пуцкау
Шмелн-Пуцкау во рамките на Германија
Шмелн-Пуцкау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 4
Градоначалник Ахим Винше
Основни податоци
Површина 32,94 км2
Надм. височина 274 м
Население 2.964 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01877
Повик. бр. 03594
Портал www.schmoelln-putzkau.de
Местоположба на Шмелн-Пуцкау во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°7′N 14°14′E / 51.117° СГШ; 14.233° ИГД / 51.117; 14.233

Шмелн-Пуцкау (германски: Schmölln-Putzkau, горнолужички: Smělna-Póckowy) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)