Отендорф-Окрила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отендорф-Окрила
Грб на Отендорф-Окрила
Отендорф-Окрила во рамките на Германија
Отендорф-Окрила
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 3
Градоначалник Михаел Лангвалд (независен)
Основни податоци
Површина 25,88 км2
Надм. височина 180 м
Население 9.942 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 384 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01458
Повик. бр. 035205
Портал www.ottendorf-okrilla.de
Местоположба на Отендорф-Окрила во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°10′45″N 13°49′34″E / 51.17917° СГШ; 13.82611° ИГД / 51.17917; 13.82611Координати: 51°10′45″N 13°49′34″E / 51.17917° СГШ; 13.82611° ИГД / 51.17917; 13.82611

Отендорф-Окрила (германски: Ottendorf-Okrilla) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија. Се наоѓа 20 километри североисточно од Дрезден.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот вклучува срце со три стрели со две цвеќиња на секоја страна и цвеќиња на долната страна. Бојата на штитот е зелена.

Површина[уреди | уреди извор]

Неговата површина е 25,88 км2. Должината од север кон југ е 6 километри, а од исток кон запад е 7 километри.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Отендорф-Окрила има свој сопствен излез на автопатот А4 и се наоѓа на железничката линија помеѓу Дрезден и Кенигсбрик.

Околина[уреди | уреди извор]

Места ('Ortsteile')[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Отендорф-Окрила бил првпат споменат во 1378.

Население[уреди | уреди извор]

(31 декември)

  • 1998 - 10.253
  • 1999 - 10.363
  • 2000 - 10.343
  • 2001 - 10.255
  • 2002 - 10.273
  • 2003 - 10.184

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]