Радебург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Радебург
Грб на Радебург
Радебург is located in Германија
Радебург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градоначалник Дитер Јесе
Основни податоци
Површина 54,00 км2
Надм. височина 149 м
Население 7.268 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 135 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01468–01471
Повик. бр. 035208
Портал www.radeburg.de
Местоположба на градот Радебург во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°12′45″N 13°43′32″E / 51.21250° СГШ; 13.72556° ИГД / 51.21250; 13.72556Координати: 51°12′45″N 13°43′32″E / 51.21250° СГШ; 13.72556° ИГД / 51.21250; 13.72556

Радебург (германски: Radeburg) — град во округот Мајсен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 19 километри источно од Мајсен и 18 километри северно од Дрезден. Главна туристичка знаменитост е железничката линија на тесен колосек Радебојл-Радебург, кој ги поврзува Радебург и Радебојл, преку Морицбург. Сликарот и илустратор Хајнрих Циле е роден во Радебург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)