Прејди на содржината

Гредиц

Координати: 51°25′0″N 13°26′59″E / 51.41667° СГШ; 13.44972° ИГД / 51.41667; 13.44972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гредиц
Градско собрание во Гредиц
Градско собрание во Гредиц
Градско собрание во Гредиц
Грб на Гредиц
Гредиц во рамките на Германија
Гредиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градоначалник Јохен Рајнике
Основни податоци
Површина 28,78 км2
Надм. височина 95 м
Население 6.932 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 241 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01609
Повик. бр. 035263
Портал www.groeditz.de
Местоположба на градот Гредиц во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°25′0″N 13°26′59″E / 51.41667° СГШ; 13.44972° ИГД / 51.41667; 13.44972

Гредиц (германски: Gröditz) — град во округот Мајсен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Во текот на Втората светска војна се наоѓал подкамп на концентрациониот логор Флосенбирг.[2] Градот се наоѓа 12 километри североисточно од Риза и 7 километри југозападно од Елстерверда.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Кристин О‘Киф. Концентрациони логори