Носен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Носен
Замокот во градот Носен
Замокот во градот Носен
Замокот во градот Носен
Грб на Носен
Носен во рамките на Германија
Носен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градоначалник Уве Анке
Основни податоци
Површина 122,61 км2
Надм. височина 259 м
Население 10.510 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01623, 01665, 01683
Повик. бр. 035242, 035246, 035241
Портал www.nossen.de
Местоположба на градот Носен во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°03′N 13°18′E / 51.050° СГШ; 13.300° ИГД / 51.050; 13.300Координати: 51°03′N 13°18′E / 51.050° СГШ; 13.300° ИГД / 51.050; 13.300

Носен (германски: Nossen) — град во округот Мајсен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 80 километри југоисточно од Лајпциг. Главна знаменитост е големиот ренесансен замок. Во негова близина се спојуваат двата автопати, А14 и А4.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на Втората светска војна, постоел подкамп на концентрациониот логор Флосенбирг.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Кристин О’Киф. Концентрациони логори

Надворешни врски[уреди | уреди извор]