Клипхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клипхаузен
Клипхаузен is located in Германија
Клипхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Месни единици 23
Градоначалник Геролд Ман
Основни податоци
Површина 111,56 км2
Надм. височина 260 м
Население 10.336 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01665
Повик. бр. 0351, 03521, 035204, 035244
Портал www.klipphausen.de
Местоположба на Клипхаузен во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°5′N 13°32′E / 51.083° СГШ; 13.533° ИГД / 51.083; 13.533Координати: 51°5′N 13°32′E / 51.083° СГШ; 13.533° ИГД / 51.083; 13.533

Клипхаузен (германски: Klipphausen) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)