Глаубиц

Координати: 51°19′N 13°23′E / 51.317° СГШ; 13.383° ИГД / 51.317; 13.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Глаубиц
Црква во Глаубиц
Црква во Глаубиц
Црква во Глаубиц
Грб на Глаубиц
Глаубиц во рамките на Германија
Глаубиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Општ. заед. Нинхриц
Месни единици 3
Градоначалник Бернд Лоце
Основни податоци
Површина 13,97 км2
Надм. височина 119 м
Население 2.091 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 150 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01612
Повик. бр. 035265
Местоположба на Глаубиц во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°19′N 13°23′E / 51.317° СГШ; 13.383° ИГД / 51.317; 13.383

Глаубиц (германски: Glaubitz) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Во градот се наоѓа споменик посветен на жртвите од единиците СС.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)