Прејди на содржината

Хирштајн

Координати: 51°15′45″N 13°23′38″E / 51.26250° СГШ; 13.39389° ИГД / 51.26250; 13.39389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хирштајн
Замок Хирштајн
Замок Хирштајн
Замок Хирштајн
Грб на Хирштајн
Хирштајн во рамките на Германија
Хирштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градоначалник Кристине Галшиц (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,46 км2
Надм. височина 129 м
Население 1.966 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01594
Повик. бр. 035266
Портал www.hirschstein.de
Местоположба на Хирштајн во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°15′45″N 13°23′38″E / 51.26250° СГШ; 13.39389° ИГД / 51.26250; 13.39389

Хирштајн (германски: Hirschstein) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Следниве села припаѓаат на Хирштајн: Алтхирштајн, Баре, Бела, Бориц, Хајда, Кобелн, Мелтојер, Нојхирштајн, Паренц, Праузиц и Шениц.

Леополд III од Белгија и неговото семејство биле држени во замокот Хирштајн од нацистите од јуни 1944 до март 1945.

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)