Тиндорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тиндорф
Грб на Тиндорф
Тиндорф во рамките на Германија
Тиндорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Општ. заед. Тиндорф
Месни единици 8
Градоначалник Армин Фројнд
Основни податоци
Површина 50,49 км2
Надм. височина 153 м
Население 3.778 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01561
Повик. бр. 035248 (Зака и Штелпхен: 035240)
Портал www.thiendorf.de
Местоположба на Тиндорф во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°18′N 13°45′E / 51.300° СГШ; 13.750° ИГД / 51.300; 13.750Координати: 51°18′N 13°45′E / 51.300° СГШ; 13.750° ИГД / 51.300; 13.750

Тиндорф (германски: Thiendorf) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Се наоѓа близу Дрезден.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Тиндорф ги вклучува следниве единици:

  • Лечен
  • Литихау
  • Наундорф кај Ортранд
  • Поникау
  • Зака
  • Штелпхен
  • Велксанде

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)