Вилкниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилкниц
Црква во Лихтензе
Црква во Лихтензе
Грб на Вилкниц
Вилкниц is located in Германија
Вилкниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Општ. заед. Редерауе-Вилкниц
Месни единици 6
Градоначалник Ханес Клаус
Основни податоци
Површина 27,77 км2
Надм. височина 95 м
Население 1.656 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01609
Повик. бр. 035263
Портал www.gemeinde-wuelknitz.de
Местоположба на Вилкниц во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°22′0″N 13°24′0″E / 51.36667° СГШ; 13.40000° ИГД / 51.36667; 13.40000Координати: 51°22′0″N 13°24′0″E / 51.36667° СГШ; 13.40000° ИГД / 51.36667; 13.40000

Вилкниц (германски: Wülknitz) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)