Прејди на содржината

Дира-Церен

Координати: 51°12′N 13°26′E / 51.200° СГШ; 13.433° ИГД / 51.200; 13.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дира-Церен
Грб на Дира-Церен
Дира-Церен во рамките на Германија
Дира-Церен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градоначалник Фридмар Хауфе
Основни податоци
Површина 43,20 км2
Надм. височина 157 м
Население 3.206 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01665
Повик. бр. 035267, 035247
Портал www.diera-zehren.de
Местоположба на Дира-Церен во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°12′N 13°26′E / 51.200° СГШ; 13.433° ИГД / 51.200; 13.433

Дира-Церен (германски: Diera-Zehren) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)